لپ تاپ استوک چیست؟ و چه نکاتی در مورد استوک باید بدانیم؟

در این مطلب درباره ی اینکه لپ تاپ استوک چیست؟ و چه نکاتی در مورد استوک باید بدانیم؟ صحبت میکنیم. واژه ی استوک (Stock) در لپتاپ به معنای یک ویژگی خاص برای آن است. این واژه ی لاتین در بازارهای اروپایی یک معنا و در بازار ایران معنای کاملا متفاوتی دارد. در کشور ما عموما برای هر نوع کالای دست دوم عبارت استوک را به کار می‌برند که با معنای واقعی این عبارت فاصله عمیقی دارد. در واقعیت لپتاپ استوک با لپتاپ دست دوم کاملا متفاوت است.

در بازارهای اروپا و آمریکا، عبارت استوک به لپتاپ هایی اختصاص داده می‌شود که به هر دلیلی فروش نرفته اند و در انبار فروشگاه های بزرگ باقی مانده اند. بنابراین این فروشگاه ها بنا به دلایلی همچون عدم پرداخت مالیات مجدد، تخلیه ی انبار و نیز افزایش نقدینگی برای خرید کالاهای جدید، محصولات خود را در حراج و با قیمتی پایین تر به فروش می‌رسانند. بنابراین اینکه در ایران به لپتاپ های دست دوم لپتاپ استوک می‌گویند اشتباه است.

لپ تاپ استوک چیست؟ و چه نکاتی در مورد استوک باید بدانیم؟

تعریف دوم لپ تاپ استوک

تعریف دیگری که از لپتاپ استوک وجود دارد این است که فروشگاه ها در بازارهای جهانی به دلیل سیاست های مشتری مدارانه و بازار رقابتی موجود این امکان را به مشتریان خود می‌دهند که کالای خریداری شده را تا ۳۰ روز، بدون هیچ دلیلی به فروشگاه برگشت دهند و مبلغ را پس بگیرند.

نوع سوم لپ تاپ استوک

همچنین تعریف سومی نیز وجود دارد که لپ تاپ هایی که فقط در ادارات و سازمان ها (نه کاربر عادی) به مدت چند سال استفاده شده اند این گونه لپ تاپ های استوک پس از گذشت چند سال به قیمتی پایین تر از قیمت اولیه به فروش گذاشته شده اند.

کالاهایی که این گونه بازگردانده می‌شوند دیگر جایی در فروشگاه ندارند، مستقیم به انبار فرستاده می‌شوند و پس از درجه بندی کیفی A+ ،A و ++A به فروش می‌رسند.

در نتیجه برخلاف تعریفی که برای استوک در کشور ما وجود دارد.

لپتاپ استوک، لپتاپی است که:

  • مورد استفاده قرار نگرفته و کاملا نو است. فقط در انبار باقی مانده است.
  • یا
  • فصل فروش آن گذشته و محصول نسبتا قدیمی شده است. (۲ یا ۳ سال از زمان عرضه اولیه آن گذشته است)
  • یا
  • فقط در ادارات و سازمان ها استفاده شده و بعد از چند سال پایین تر از قیمت اولیه به فروش رسیده است.
لپ تاپ استوک چیست

محصولات اخیر