دسته‌بندی نشده

سایکل باتری لپ تاپ چیست؟

سایکل باتری لپ تاپ چیست؟

سایکل باتری لپ تاپ یکی از آن اصطلاحاتی است که هنگام بحث درباره باتری ها زیاد مطرح می شود. اما در واقع به چه معناست؟ قبل از اینکه آن را تعریف کنیم، ابتدا باید بفهمیم که باتری ها دقیقا چگونه کار می کنند. باتری حاوی انرژی شیمیایی ذخیره شده ای است که در صورت اتصال دستگاه های خارجی مانند ماشین، قایق یا لپ تاپ به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. سایکل باتری لپ تاپ از موضوعاتی است که در زمان خرید یک لپ تاپ اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مطلب به بررسی دقیق این موضوع در انواع لپ تاپ ها می‌پردازیم.

سایکل باتری چیست ؟

فقط چند بار وجود دارد که باتری قبل از اینکه کاملاً خراب شود، فرآیند تخلیه و شارژ مجدد را انجام دهد. عمر سایکل به تعداد شارژ و دشارژ کامل یک باتری قابل شارژ قبل از اینکه دیگر شارژ نشود اشاره دارد. یک سایکل شارژ زمانی تکمیل می شود که باتری از حالت شارژ کامل به تخلیه کامل برسد. بنابراین، تخلیه باتری تا 50٪ و سپس شارژ مجدد آن تا 100٪ تنها به عنوان 1/2 سایکل باتری محاسبه می شود.

سایکل باتری چیست ؟

سایکل باتری به عنوان تخمینی از طول عمر کلی باتری استفاده می شود. اگر یک باتری اسید سرب مهر و موم شده (SLA) با طول عمر 500 سایکل دارید، می توانید انتظار داشته باشید که 500 چرخه شارژ کامل دوام بیاورد. به خاطر داشته باشید که تعداد تخمینی چرخه های شارژ همیشه نشان نمی دهد که باتری چقدر طول می کشد زیرا عوامل دیگری در کار هستند، از جمله اینکه باتری در معرض چه دمایی قرار دارد و چقدر خوب نگهداری می شود.

_________________________________________________________________

حتما بخوانید: 4 نکته کاربردی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ که حتما باید بدانید!

_________________________________________________________________

سایکل باتری در انواع مدل های لپ تاپ

خوشبختانه، ویندوز یک راه آسان برای بررسی تعداد سایکل باتری لپ تاپ شما فراهم می کند. خواه کنجکاو باشید که باتری خود را در طول سال‌ها چقدر کار کرده‌اید یا می‌خواهید قبل از خرید یک لپ تاپ کارکرده را بررسی کنید، می‌توانید با یک فرمان سریع این اطلاعات را پیدا کنید.

تعداد چرخه هایی که طول می کشد تا یک باتری “مصرف” شود به باتری خاص داخل لپ تاپ شما بستگی دارد. اکثر باتری ها باید حداقل برای 500 چرخه به خوبی کار کنند. برای مقایسه، اپل مدل های مک بوک مدرن خود را برای 1000 چرخه رتبه بندی می کند. پس از این نکات، باتری همچنان باید کار کند، اما شارژ بسیار کمتری را در خود نگه می دارد. شما می توانید انواع مدل های لپ تاپ را در به روز استوک مشاهده و سایکل باتری هر کدام را بررسی کنید.

سایکل باتری در انواع مدل های لپ تاپ

اهمیت سایکل باتری در خرید لپ تاپ

تعداد سایکل باتری لپ تاپ شما نشان دهنده سلامت و ظرفیت آن است. اسن موضوع در لپ تاپ رندرینگ از اهمیت خاصی برخوردار است. هرچه تعداد چرخه بیشتر باشد ظرفیت باتری کمتر و عمر باتری کمتر می شود. با گذشت زمان، باتری شما تحلیل می رود و توانایی خود را برای نگه داشتن شارژ از دست می دهد. این می تواند بر عملکرد و قابلیت اطمینان لپ تاپ شما تأثیر بگذارد. مدل‌ها و برندهای مختلف لپ‌تاپ محدودیت‌های تعداد چرخه‌های متفاوتی دارند که نشان می‌دهد باتری شما می‌تواند چند سایکل را قبل از نیاز به تعویض تحمل کند. به عنوان مثال، لپ تاپ استوک اپل دارای محدودیت تعداد چرخه 1000 هستند، در حالی که برخی از لپ تاپ دانش آموزی Lenovo دارای محدودیت 300 هستند.
روش بدست آوردن سلامت باتری لپ تاپ

Battery Report یک ویژگی جدید نیست، ولی همیشه نادیده گرفته می شود زیرا هیچ راهی برای دسترسی به آن از طریق منوهای تنظیمات ویندوز وجود ندارد. شما فقط می توانید از طریق Command Prompt یک گزارش باتری ایجاد کنید. برای این کار در لپ تاپ مهندسی خود یا دیگر لپ تاپ ها با مدل های دیگر لازم است تا به شرح زیر عمل کنید:

یک جستجوی ویندوز برای CMD یا Command Prompt انجام دهید . Command Prompt و نتایج جستجو را خواهید دید. آن را باز کنید؛ از طرف دیگر، می‌توانید Command Prompt را در فهرست Windows System در منوی Start ویندوز پیدا کنید.
پس از باز کردن، یک خط فرمان خواهید دید که با C: شروع می شود و به نام حساب کاربری شما ختم می شود. یک مکان نما چشمک زن در انتهای این خط فرمان ظاهر می شود. powercfg /batteryreport را تایپ کنید و Enter را روی صفحه کلید خود فشار دهید.
در صورت موفقیت آمیز بودن، Command Prompt به شما می گوید که گزارش عمر باتری در پوشه کاربر شما ذخیره شده است.
به پوشه فهرست شده در Command Prompt بروید. این پوشه کاربر پیش فرض شما خواهد بود که C:Users<yourusername> است

راه های مراقبت از باتری لپ تاپ

برای افزایش عمر باتری لپ تاپ گیمینگ و دیگر لپ تاپ ها و کاهش تعداد چرخه، می‌توانید استفاده و عملکرد باتری خود را بهینه کنید. روشنایی صفحه نمایش خود را تنظیم کنید و ویژگی ها یا برنامه هایی را که انرژی مصرف می کنند خاموش کنید. از حالت صرفه جویی در باتری یا طرح برق متناسب با نیازها و فعالیت های شما استفاده کنید.

لپ تاپ خود را از دما یا رطوبت شدید که می تواند به باتری آسیب برساند دور نگه دارید. علاوه بر این، آن را به درستی شارژ کنید و از شارژ بیش از حد یا تخلیه کامل آن خودداری کنید. علاوه بر این، باتری را به صورت دوره ای کالیبره کنید تا ظرفیت و دقت آن تنظیم شود.
تا حد امکان از باتری لپ تاپ استوک سرفیس خود در دمای متوسط ​​استفاده کنید. البته این ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. بهینه است که باتری خود را در دمای نزدیک به 77 درجه فارنهایت ذخیره، شارژ و تخلیه کنید.

راه های مراقبت از باتری لپ تاپ

_________________________________________________________________

حتما بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم سرفیس

_________________________________________________________________

نتیجه گیری

اکنون می دانید که چگونه تعداد سایکل باتری لپ تاپ خود را بررسی کنید تا ببینید آیا باتری شما سالم است یا خیر. در مورد سایکل باتری زیاد نگران نباشید. استفاده از باتری یک بخش طبیعی از داشتن یک لپ تاپ است. در بسیاری از موارد، می‌توانید باتری را با یک شارژ معقول تعویض کنید و پس از گذراندن چرخه‌های معین، همچنان کار می‌کند. فقط باید به دفعات بیشتری آن را شارژ کنید.

 

💻 سوالات متداول 💻

حداکثر زمان شارژ باتری لپ تاپ چقدر است؟

به طور متوسط، یک باتری لپ تاپ حدود 1000 چرخه شارژ یا بین 2 تا 4 سال استفاده معمولی دوام می آورد. این زمانی است که باید انتظار تعویض باتری لپ تاپ خود را داشته باشید.

بهترین درصد باتری برای نگهداری لپ تاپ چیست؟

برای کمک به افزایش عمر و عملکرد باتری، سعی کنید به جای استفاده از دستگاه خود برای مدت کوتاهی، چندین بار در هفته سطح باتری را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید و سپس آن را برای شارژ مجدد باتری به برق وصل کنید.

آیا رم بیشتر عمر باتری لپ تاپ را افزایش می دهد؟

Ram خود را بررسی کنید. آیا می دانستید که اندازه رم شما می تواند بر عمر باتری شما نیز تاثیر بگذارد؟ رم بیشتر به این معنی است که رایانه شما می‌تواند فرآیندها را سریع‌تر انجام دهد و هارد دیسک شما تحت فشار قرار نمی‌گیرد و عمر باتری شما را افزایش می‌دهد .

چه چیزی سلامت باتری لپ تاپ را از بین می برد؟

لپ تاپ خود را در داخل خانه نگهداری کنید و از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید. اگرچه دمای سرد برای نگهداری باتری لپ‌تاپ توصیه می‌شود، اما سرمای زیاد می‌تواند باتری شما را برای همیشه از بین ببرد. از قرار دادن لپ تاپ روی پای خود اجتناب کنید. قرار دادن لپ‌تاپ روی پای خود اغلب آن را گرم می‌کند و دریچه‌های هوا را مسدود می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *